03-6248650 055-2289113

סטפר חשמלי

כל מה שלא ידעתם על מכשיר סטפר

מאפייניו, סוגיו ויתרונותיו של מכשיר סטפר על פני מכשירי אירובי אחרים
אימון כושר לרוב מורכב משני חלקים – אירובי וכוח ועובד על מספר קבוצות שרירים במקביל. כאשר המתאמן מעוניין לחזק את שרירי הרגליים , אחד המכשירים המיועדים לכך הוא מכשיר סטפר. מכשיר הסטפר הוא מכשיר קטן וקומפקטי אשר מדמה תנועת הליכה/ ריצה ועלייה במדרגות ומסייע לא רק לחיזוק שרירי הרגליים אלא גם להפעלת שרירי הלב ולשריפת קלוריות. בואו נלמד קצת על מאפייניו של המכשיר ומה הם היתרונות שלו בהשוואה למכשירי אירובי אחרים.

מכשיר כושר - סטפר

מכשיר כושר – סטפר

מכשיר סטפר – סוגים ומאפיינים

בשוק קיימים שני סוגי סטפרים: מכאני וחשמלי. הסטפר המכאני עובד על בוכנות הפעולות לפי לחץ אוויר, בעוד שהסטפר החשמלי מצוייד במנוע. מכך נגזרים הבדלים גם באופן הפעולה – החשמלי למשל מסייע לווסת את תנועת העלייה והירידה, בעוד שבמכאני התנועה נשארת קבועה; וגם בעלויות – מכשירים מכאניים לרוב זולים הרבה יותר.
שני סוגי המכשירים מורכבים ממדרכים רחבים לרגליים עליהם המתאמן עומד בגוף ישר, בסטפרים הגדולים יותר יש אף ידיות אחיזה לשמירה על שיווי המשקל. הסטפרים הקטנים מדמים רק את תנועת העלייה והירידה במדרגות בעוד שהגדולים מדמים בנוסף את תנועת ההליכה/ריצה. בכל המכשירים ניתן לווסת את עוצמת התנגדות הדחיפה, קיים שעון צעדים ושעון זמן. במכשירים החשמליים ניתן לקבוע גם תכניות אימון לפי רמת הכושר והם מספקים מידע קלורי, מספר צעדים, מהו אורך הצעד ומרחק הטיפוס .

יתרונותיו של מכשיר סטפר

במכשיר סטפר בעל ידיות המתאמן דוחף רגל אחר רגל גם למטה וגם לאחור במקביל. פעולת הדחיפה מתבצעת ללא הרמת הרגל מהמדרכים, בדומה למכשיר אירובי אחר – האליפטיקל (מכשיר הסקי). היתרון בכך, שברגע שהרגל לא מורמת מהמשטח ונחבטת עליו שוב, נחסך הלחץ אשר מופעל על הברכיים במצבים אלה אשר יכול לגרום לשחיקה. פעולת הריצה והטיפוס גורמות לעליית הדופק ומפתחות את שרירי הרגליים: השרירים הארבע ראשיים; שרירי העכוז והשרירים של כף הרגל.

אימון על מכשיר סטפר יכול להתאים לכל מתאמן אשר מעוניין לעבוד על הפרמטרים שנזכרו, יחד עם זאת הרבה פעמים הוא מומלץ על ידי רופאי משפחה וספורט לאנשים מבוגרים. זאת בגלל שבגיל מבוגר עולה הסבירות ללקות באירועי לב וחיזוק שרירי הלב יכול מאוד להועיל בהפחתתה (כמובן לצד ניהול אורח חיים נכון).

מכשיר הסטפר הוא קומפקטי ויכול בקלות להשתלב בכל פינה בבית קל לניקוי ועלויותיו לא גבוהות. כמובן לכל מתאמן השיקולים שלו ברכישת מכשיר הסטפר, אולם ההמלצה שלנו לכל המתחילים מביניכם , אשר רוצים להתחיל באימון פשוט יחסית אבל מתקשים לרוץ , להתחיל משילוב הליכה וריצה עם תנועת טיפוס בסטפר חשמלי בעל מוטות הליכה (שאגב ניתנים גם לפירוק). כמובן שכל אימון יבוצע בתכנית אימון קבועה, מומלץ עם מאמן/ מדריך כושר. בהצלחה!